Сподели:
Notifications
Clear all

Техническа информация

 

Потребител
Член от: преди 1 година
Постове: 6
Започнал темата  

Има много разновидности на бънджи скоковете. Те се различават не само в методите за закрепване на въжето, но и в методите на скачане. Има скокове на ластик (еластично въже), които са широко разпространени в света. Друга разновидност е "flying rope" (в превод въже за летене). Неотдавна се появи по-екстремна версия на бънджи скока - скачане на нееластично въже.


   
Цитат
Потребител
Член от: преди 2 години
Постове: 6
 

Основното в бънджи е еластичният гумен шнур (или въже). Основните му технически характеристики включват: ресурс, коефициент на безопасност и процент на удължение. Ресурсът е максималният брой скокове, за които е проектирана тежестта. От съображения за безопасност въжето обикновено се сменя много преди да е изтекъл напълно неговия експлоатационен живот. Факторът на безопасност е максималното натоварване, което едно въже може да издържи. За бънджи скокове запасът на безопасност на въжетата е изключително голям: те могат да удържат коли, а някои дори танкове. (Претоварванията, изпитвани от спортист по време на скок, достигат 2,5–3,5 g). Процентът на удължаване се отнася до максималната „допълнителна“ дължина на въжето при скачане като процент от дължината му в покой. Стандартните въжета се разтягат средно 2-4 пъти.


   
ОтговорЦитат
Потребител
Член от: преди 2 години
Постове: 8
 

Методи за закрепване на въжета
Торсът е прикрепен. Тоест центърът на тежестта е в корема, а ръцете и краката остават свободни. Това позволява на скачача да изпълнява акробатични движения и завъртания. Въпреки че при първия скок едва ли ще сте в настроение за акробатика.
Краката са прикрепени. Тук има опции: единият крак може да остане свободен. Но, като правило, и двата се завързват. В допълнение, инструкторът може да предложи допълнителна осигуровка. Това няма да ви попречи да се насладите на усещането за свободно падане, напротив, ще се почувствате по-уверени.
Ръцете са прикрепени. Честно казано, тази опция не се препоръчва, тъй като трябва да сте подготвени за нея не само психически, но и физически. Факт е, че всичко може да завърши с дислокации и фрактури, тъй като ръцете, като правило, в обикновения живот не се използват за поддържане на телесното тегло.
Възможна е и комбинирана връзка: в този случай приспособленията за краката поемат основното тегло на скачача, а приспособленията върху тялото го правят по-удобно да се върне на платформата след скока.


   
ОтговорЦитат
Потребител
Член от: преди 2 години
Постове: 5
 

Техника за бънджи скокове
В това отношение скачачите имат максимална свобода: всеки може да избере за себе си подходящият вариант.
Хората скачат при бънджи скокове най-често като „лястовичка“ (приблизително същото като при скачане във вода ).
Back dive е подходящо за тези, които искат да получат още по-вълнуващи изживявания, тъй като падането обратно в неизвестното е доста страшно.
Bat drop е опция за нерешителните. Висите с главата надолу, вкопчил се в някаква напречна греда с краката си, като спящ прилеп. Тогава, когато ви омръзне да висите и краката ви не могат да ви държат, ще паднете като камък.


   
ОтговорЦитат
Потребител
Член от: преди 6 месеца
Постове: 7
 

Изискванията за скок с бънджи не са големи:

Тегло от 48 до 127 килограма;

Възраст от 18 години (за ниски скокове се допускат и деца над 14 години, с писмено съгласие от техните родители или настойници. Между другото, сред скачащите има и пенсионери);

Стабилна нервна система;

Липса на заболявания на опорно-двигателния апарат.


   
ОтговорЦитат
Сподели: